Харадинај го прогласи уапсениот Русин од ОН за „непожелна личност“ на Косово

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај го прогласи рускиот државјанин Михаил Красношченков, кого пред неколку дена го уапси косовската полиција и покрај дипломатскиот имунитет, за „персона нон грата“.

„Одлуката е донесена поради акциите на рускиот државјанин против уставниот поредок на Косово, универзалните вредности, мирот и стабилноста“, соопшти Харадинај, а пренесува РТК на српски јазик.

Красношченков, дел од меѓународниот персонал на Обединетите нации, добил налог да ја напушти територијата на Косово.

Тој од вчера е на лекување во Белград, поради повредите кои му ги нанеле косовските специјалци при бруталната акција на апсење во вторникот, на северот на Косово.

„Го повикувам специјалниот претставник на генералниот секретар на ОН на Косово да ја почитува оваа одлука“, кажа Харадинај.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе