Косовскиот премиер против Могерини и Хан

Харадинај: Досега ќе се постигнеше договор да немаше изјави за корекции на границите

Премиерот на Косово Рамуш Харадинај кажа денес дека шефицата на ЕУ дипломатијата Федерика Могерини и комесарот за проширување Јоханес Хан изгубиле една година поради изјавите за корекции на границите на Балканот и дека најверојатно досега ќе се постигнел договор доколку не се зборувало за тоа.

Харадинај денес во Липљане реагираше на изјавата на Хан за Вашингтон пост дека не се исклучува можноста за разговори за промена на границата ако со тоа се согласат двете страни, што Харадинај го оцени како продолжување на грешките кои ги прави ЕУ.

„Изјавата која ја остава отворена можноста за разговори за територии и границите е продолжување на погрешната политика на овие Европејци кои за среќа си заминуваат“, кажа Харадинај.

Со таквите ставови на функционерите на ЕУ, Харадинај смета дека процесот на постигнување на договор се оддалечува и доцни.

На прашањето дали би прифатил договор за време на средбата во Берлин на 29 април, Харадинај кажа дека нема мандат да преговара, дека косовското собрание тој мандат му го дало на државниот преговарачки тим, но дека нема да има договор доколку се спомнуваат граници и територии.

Демонизирањето на Исламот и неговото постојано поврзување со тероризмот е загрижувачка појава во светот, а и на Балканот.

повеќе

Последните искричења во меѓународниот поредок ја прават нејасна агендата за евроатлантски интеграции на регионот која претставува неопходен услов за долгорочна стабилност на Западен Балкан.

повеќе

Очигледно во градењето на македонското општество заборавивме да ја промовираме правдата како негова примарна цел.

повеќе