Приштина

Харадинај: Царините остануваат, спремна е платформата за Белград

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави дека царините од 100 отсто на увоз на стока од Србија и БиХ остануваат на сила.

Тој зборувајќи за денешната средба со претседателот на Косово Хашим Тачи и претседателот на косовското собрание Кадри Весељи кажа дека темата на разговорите била платформата за дијалогот со Белград, пренесуваат косовските медиуми.

„Денес е договорено дека платформата е спремна за претставување во парламентот“, кажа Харадинај.

На барањето да даде коментар за откажувањето на посетата на американскиот генерал Тимоти Ор на Приштина, тој кажа дека не добил причина, како и дека не добил официјална потврда за откажување на посетата.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе