Приштина

Харадинај: Царините остануваат, спремна е платформата за Белград

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави дека царините од 100 отсто на увоз на стока од Србија и БиХ остануваат на сила.

Тој зборувајќи за денешната средба со претседателот на Косово Хашим Тачи и претседателот на косовското собрание Кадри Весељи кажа дека темата на разговорите била платформата за дијалогот со Белград, пренесуваат косовските медиуми.

„Денес е договорено дека платформата е спремна за претставување во парламентот“, кажа Харадинај.

На барањето да даде коментар за откажувањето на посетата на американскиот генерал Тимоти Ор на Приштина, тој кажа дека не добил причина, како и дека не добил официјална потврда за откажување на посетата.

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе