„Многу едноставно“

Харадинај: Ако Србија го признае Косово, нема да има референдум за обединување со Албанија

Претседателот на Алијансата за иднина на Косово и кандидат за претседател Рамуш Харадинај изјави денес дека претседателот на Србија Александар Вучиќ и другите можат да „избегнат“ референдум за обединување на Косово со Албанија со тоа што Србија ќе ја признае независноста на Косово.

EPA-EFE

„Ако вие и другите сакате да избегнете референдум за обединување на Косово со Албанија во 2025 година, постои еден многу едноставен начин: Србија да го признае Косово како независна држава“, напиша Харадинај на Фејсбук.

Околу оценката на Вучиќ дека Харадинај е „опасен човек“ и дека голема Албанија би била закана и за Србија и за целиот регион, Харадинај напиша дека „сè додека им изгледам опасно на Александар Вучиќ и на Србија, на правиот пат сме“.

Објасни дека неговата најава за обединување на Косово со Албанија е последица на „негрижата на Брисел во врска со Косово“.

„Косово и неговите граѓани се најпрозападни (ориентирани) и како такви не заслужуваат да бидат презрени, игнорирани и условувани до бесконечност“, заклучи Харадинај.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Формирањето на платформа за прекугранична соработка за борба против аерозагадувањето има потенцијал вистински да придонесе за намалување на загадувањето на воздухот во нашата земја.

повеќе

 Еврообврзница во услови на најголемата светска економска криза за репрограмирање на долгот и буџетска поддршка.

повеќе

Повикот на Заев за „Влада за национален спас“ само три дена откако неговиот кабинет ја доби собраниската доверба, покажува дека таа тешко би се качила над сегашните 62 пратеници.

повеќе