Бараат владата да поднесе оставка

Хаос во Љубљана, противниците на мерките за сузбивање на короната со факели на парламентот (ВИДЕО)

Противниците на мерките за сузбивање на ковид-19 се собраа синоќа на Плоштадот на републиката во Љубљана.

EPA-EFE

Тие ја критикуваа влада скандирајќи да поднесе оставка, а по два часа запалија факели и почнаа да ги фрлаат на парламентот на Словенија.

Полицијата на ова возврати со солзавец и водени топови.

Демонстрантите истакнаа две барања: промена на мерките за сузбивање на коронавирусот во препораките и распишување вонредни избори.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе