Хаос на парада на гордоста во Мајами: камионет удри двајца учесници, едниот почина (ВИДЕО)

За време на вчерашната парада на гордоста во Мајами камионет удри двајца пешаци, уби еден од нив, а го повреди другиот, соопшти локалната полиција.

EPA-EFE

„Двајцата мажи беа однесени во здравствениот центар Бровард, каде едниот им подлегна на повредите“, изјави детективката Али Адамсон на конференција за новинарите, изразувајќи уверување, врз основа на лекарските извештаи, дека втората жртва ќе преживее, пренесува Си-ен-ен.

Адамсон потврди дека ФБИ помага во истрагата, но одби да каже дали инспекторите веруваат дека инцидентот бил намерно предизвикан.

„Засега ги истражуваме двете опции“, кажа Адамсон и додаде дека сите можности се отворени.

На видео-снимката која ја прикажа Си-ен-ен набрзо по инцидентот се гледа дека еден маж е спроведен во притвор, но Адамсон не сакаше да потврди дали е осомничен за несреќата.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

повеќе

„И, ако милееме ние за својата Татковина, ако во нас има барем капка македонска крв, ако во нас останала искра благороден патриотизам, овојпат треба да се впрегнеме, за да понесеме дел од тежината на едно дело и од жестокото величие на една епоха“.

повеќе

(Овој труд беше презентиран на конференцијата „Геноцидот и неговата превенција во дигиталното доба: предизвици на 21 век“, 19- 23 јули, Барселона, Шпанија.)

повеќе