Хаос на границата на Унгарија со Србија: емигранти ја пробиле оградата, унгарските граничари пукале (ФОТО)

Поголема група емигранти ја пробиле оградата кај српско-унгарскиот премин Хоргош-Реске 2, а унгарските граничари испукале предупредувачки истрели, јавуваат српските медиуми.

Унгарската полиција соопшти дека две групи емигранти утринава околу 5:30 часот се обиделе нелегално да влезат на територијата на Унгарија во близина на граничниот премин Хоргош-Реске 2.

Околу 60 емигранти ја пробиле оградата во време кога преминот бил затворен, а дежурните унгарски полицајци испукале неколку истрели во воздух, што ги спречило емигрантите нелегално да влезат во Унгарија.

Четири лица се уапсени, а граничниот премин останува затворен.

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе