Хамас повика на интифада - палестинско востание како одговор на планот на Трамп за Ерусалим

Исламистичката група Хамас во четвртокот ги повика Палестинците да ги напуштат мировните напори и да започнат ново востание против Израел, како одговор на признавањето на Доналд Трамп на Ерусалим како главен град.

Израелската војска соопшти дека ги зајакнува трупите во окупираниот Западен Брег, распоредувајќи неколку нови армиски баталјони и активирајќи ги другите сили во режим на подготвеност, опишувајќи ги мерките како дел од својата „подготвеност за можниот развој“, пренесе Ројтерс.

Протестите досега беа расфрлани и главно без насилство.

Но, десетици Палестинци се собраа на две точки на граничната ограда на Газа со Израел и фрлаа камења на војниците од другата страна. Во Газа, илјадници Палестинци се собраа, некои извикуваа: „Смрт за Америка! Смрт за будалата Трамп!“ и палеа гуми.

Трамп ја промени децениската политика на САД во средата со признавањето на Ерусалим како главен град на Израел, загрозувајќи ги мировните напори на Блискиот Исток и вознемирувајќи го арапскиот свет и западните сојузници.

Статусот на Ерусалим - дом на светите места за муслиманските, еврејските и христијанските религии - е една од најголемите пречки за постигнување мировен договор меѓу Израел и Палестинците.

„Треба да повикаме и треба да работиме да започнеме интифада (палестинско востание) во лицето на ционистичкиот непријател“, рече лидерот на Хамас Исмаил Ханиех во говорот во Газа.

Ханиех, кој беше избран за водач на групата во мај, ги повика Палестинците, муслиманите и Арапите да одржат митинзи против одлуката на САД во петок, нарекувајќи го „ден на гневот “.

Насер Ал-Кидва, помошник на палестинскиот претседател Махмуд Абас и висок функционер во неговата партија Фатах, ги повика Палестинците да одржат протести, но рекоа дека треба да бидат мирни.

Израел го смета Ерусалим за нивен вечен и неделив главен град. Палестинците сакаат главниот град на нивната независна држава да биде во источниот сектор на градот, кој Израел го зароби во војната во Блискиот Исток во 1967 година и го анексираше во потег што никогаш не беше признат на меѓународно ниво.

Трамп објави дека неговата администрација ќе го започне процесот на преместување на американската амбасада од Тел Авив во Ерусалим, чекор што се очекува да трае со години и на кој неговите претходници не се одлучија за да не избегнат предизвикување на напнатост.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, кој ја поздрави најавата на Трамп како „историско обележје“, во четвртокот рече дека многу земји ќе го следат потегот на САД и тие контакти се во тек. Тој не ги именуваше земјите на кои мислеше.

„Претседателот Трамп се овековечи во хрониките на нашиот главен град. Неговото име ќе стои на врвот, заедно со другите имиња поврзани со славната историја на Ерусалим и на нашиот народ“, рече тој во говорот во израелското Министерство за надворешни работи.

Парадоксалните судски процеси во државава, сами по себе родија парадокс.

повеќе

Следејќи ги слепо своите геостратешки планови, можно е американските геостратези и во Македонија да направија уште една грешка, во низата грешки во последните две декади.

повеќе

Подгорица во 2019 година ќе добие споменик на Јосип Броз Тито.

повеќе