Со преговорите посредувал Египет

Хамас: Постигнат договор со Фатах за контрола на појасот Газа

Главниот лидер на палестинското исламско екстремистичко движење Хамас Исмаил Ханија изјави денеска дека во преговорите, со кои посредувал Египет, со ривалската Фатах на палестинскиот претседател Махмуд Абас е постигнат договор за условите за контрола на појасот Газа.

Ханија најави дека деталите ќе бидат објавени денес подоцна во Каиро.

Хамас владее со појасот Газа, повеќе од една деценија, откако со сила ја презеде контролата од силите лојални на умерената, секуларна Фатах. Ова доведе до парализирачка територијална и политичка поделба на Палестинците. Абас владееше со автономните енклави на Западниот Брег, која е бил под израелска окупација.

Официјални лица од Хамас и Фатах два дена преговараа во Каиро за враќање на Абасовата палестинска управа во Газа.

Минатата недела во градот Газа, се одржа седница на палестинската влада со која претседаваше палестинскиот премиер Рами Хамдала, прва од 2014 година. Сите досегашни напори за помирување на овие две најголеми палестински фракции од 2007 година не вродија плод.

Главната пречка ја вклучува контролата над арсеналот на оружје на военото крило на Хамас, кој три пати војуваше против Израел и судбината на илјадници јавни службеници на Хамас.

Еден проблем кај Трамп е тоа што му е опсесија да изгледа „силен".

повеќе

Меѓу најпосетените места во градот сѐ уште на прво место и меѓу главните мотиви поради кои доаѓаат туристите во Крушево е вечното почивалиште на Тоше Проески, спомен куќата изградена во чест на него, Манастирот Св. Преображение и многу други.

повеќе

„Москва се труди да протурка слика за себе како благонаклонет партнер и заштитник на сувереноста и на православното христијанство антитеза на Западот што 'цело време се меша таму кај што не му е местото'.

повеќе