Хакери во Виена нападнале катедрала, камбаните непрекинато биеле цели 20 минути

Жителите на центарот на Виена синоќа ги разбуди непрекинато ѕвонење од катедралата Св. Стефан, што се должи на хакерски напад врз компјутерскиот систем со кој се управуваат ѕвоната. Сајбер напаѓачот ја искористил интернет-врската меѓу готската катедрала и компанијата која управува со ѕвоната за да ги „киднапира" ѕвоната на двете кули на виенската знаменитост, изјави пасторот Тони Фабер.

Фото: Пиксабеј

Ѕвонењето траело околу 20 минути додека Фабер не успеал да интервенира со својот компјутер за да им го врати ноќниот мир на сограѓаните. „Им се извинуваме на сите што ова ги разбуди“, изјави портпаролот на виенската надбискупија. Засега ништо не се знае за позадината на хакерскиот напад.

Легенда под Главна слика

Фото: Пиксабеј

Потписниците на нотарските изјави дека нема да гласаат за измените на Уставот се подложни на промени за материјално благо.

 

повеќе

Здруженост, сплотеност и поврзаност на луѓе, друштва, организации и институции кон една заедничка цел или поради заедничка причина. 

повеќе

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе