Хакери во Виена нападнале катедрала, камбаните непрекинато биеле цели 20 минути

Жителите на центарот на Виена синоќа ги разбуди непрекинато ѕвонење од катедралата Св. Стефан, што се должи на хакерски напад врз компјутерскиот систем со кој се управуваат ѕвоната. Сајбер напаѓачот ја искористил интернет-врската меѓу готската катедрала и компанијата која управува со ѕвоната за да ги „киднапира" ѕвоната на двете кули на виенската знаменитост, изјави пасторот Тони Фабер.

Фото: Пиксабеј

Ѕвонењето траело околу 20 минути додека Фабер не успеал да интервенира со својот компјутер за да им го врати ноќниот мир на сограѓаните. „Им се извинуваме на сите што ова ги разбуди“, изјави портпаролот на виенската надбискупија. Засега ништо не се знае за позадината на хакерскиот напад.

Легенда под Главна слика

Фото: Пиксабеј

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе