Гватемала денес ја отвори амбасадата во Ерусалим, по потегот на САД

Нетанјаху ваквиот потег на Гватемала многу го пофали и истакна дека е само два дена подоцна откако САД ја отвориле својата амбасада во Ерусалим.

Претседателот на Гватемала, Џими Моралес и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху присуствуваа на отворањето на амбасадата во деловниот комплекс во западниот дел на Ерусалим, пренесе Ројтерс.

Нетанјаху во понеделникот рече дека отворањето на американската амбасада во Ерусалим ќе се памти во Израел со генерации, додека Џаред Кушнер зетот и главен советник за Блискиот Исток на американскиот претседател Доналд Трамп, на церемонијата изјави дека Палестинците кои демонстрираат на границата на Појасот Газа „се дел од проблемот, а не дел од решението“.

Единствена друга нација со непосредни планови да отвори амбасада во Ерусалим, досега, е Парагвај, и се очекува да го стори тоа до крајот на месецот.

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе

Како граѓани на независна и суверена Република Македонија веќе се навикнавме постојано да живееме во секојдневни тензии и стресови.

повеќе