Дипломатски преговори

Гутереш денес во Москва со Путин

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш треба денес во Москва да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин.

EPA-EFE

Би-би-си наведува дека очекувањата од состанокот во Москва се мали по досегашните неуспешни дипломатски напори.

Гутереш потоа во четврток во Киев треба да се сретне со претседателот на Украина Володимир Зеленски и шефот на украинската дипломатија Дмитро Кулеба.

Кулеба го повика Гутереш да изврши притисок врз Русија за да се отворат хуманитарни коридори за евакуација на цивилите од Мариупол, градот под контрола на руската војска.

Генералниот секретар на ОН вчера во Анкара се сретна со Реџеп Таип Ердоган, претседателот на Турција кој ОН до смета за добар домаќин на хуманитарните разговори на Украина и Русија.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе