„Гулаг“ за џихадистите: Русија терористите ги испраќа во казнена колонија

Окружниот воен суд во Москва прогласи тројца припадници на Исламска држава, терористичка група што е забранета во Русија, за виновни за планирање низа терористички напади на транспортни објекти во московскиот регион, јави агенцијата ТАСС, повикувајќи се на извори во Федералната служба за безбедност.

Окружниот воен суд во Москва на 7 мај ги осуди Бахтијар Махмудов и Зафархон Рахматов на по 15 години во казнена колонија со висока безбедност, наведе ФСБ, додавајќи дека уште на еден обвинет во овој случај, Руслан Баширов, кој соработувал со истрагата, му е изречена казна од 11 години во казнено-поправна установа со висока безбедност на 26 декември 2018 година.

Според наводите на иследувачите, Махмудов, Рахматов и Баширов ковале заговор да извршат напади на линија на метрото во централниот дел на Москва и во трговски центар во предградието Балашика во главниот град.

Припадниците на органите на редот ги уапсиле во декември 2017 година, еден ден пред планираните напади.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе