Гринпис активисти запалија огномет во француската нуклеарна централа

Осум екологисти провалија во француската нуклеарна централа и поставија огномет за да повикаат на подобра заштита на нуклеарниот отпад и да протестираат против зависноста на Франција од атомската енергија.

Претставниците од електраната тврдат дека упадот од страна на Гринпис не влијаел на безбедноста во фабриката во Катеном во источна Франција. Компанијата соопшти дека активистите биле уапсени осум минути по влегувањето во локалитетот и се заканиле со преземање законски мерки.

Портпаролот на Гринпис, Јаник Руселе, рече дека акцијата ги открива безбедносните ризици, бидејќи активистите достигнале до околу 100 метри до отворени базени со нуклеарен отпад. Гринпис лобира Франција да создаде специјални бункери над своите базени за отпад.

Владата на претседателот Емануел Макрон вети дека ќе ја прошири обновливата енергија и ќе ја намали зависноста од застарените нуклеарни централи, моментнално изворот на најголемиот дел од електричната енергија во Франција.

Еден проблем кај Трамп е тоа што му е опсесија да изгледа „силен".

повеќе

Меѓу најпосетените места во градот сѐ уште на прво место и меѓу главните мотиви поради кои доаѓаат туристите во Крушево е вечното почивалиште на Тоше Проески, спомен куќата изградена во чест на него, Манастирот Св. Преображение и многу други.

повеќе

„Москва се труди да протурка слика за себе како благонаклонет партнер и заштитник на сувереноста и на православното христијанство антитеза на Западот што 'цело време се меша таму кај што не му е местото'.

повеќе