Најава на специјалниот претставник на Трамп

Гренел: Лидерите на Србија и Косово на 2 септември во Белата куќа

Специјалниот претставник на Белата куќа за дијалогот на Белград и Приштина Ричард Гренел на својот твитер профил најави дека лидерите на Србија и Косово на почетокот на септември ќе се сретнат во САД.

EPA-EFE

Тој на Твитер напиша дека лидерите на земјите ќе разговараат во Белата куќа на 2 септември.

Истакна дека оваа информација ја споделува со големо задоволство, но не наведе повеќе детали.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во либералните демократии веќе со години се продлабочува политичката поларизација, се намалува довербата во владеењето на правото и, институционално гледано, состојбата општо се распаѓа.

повеќе

Како по ѓаволите успеаја политичарите да го претворат токму Гоце Делчев во повод за поделби и омраза?

повеќе

Независна Македонија не може да се пофали со успешно менаџирање на етничките прашања, а првите „грешки“ се прават во првите денови од независноста.

повеќе