Грција заплени руски танкер кој превезувал нафта

Грција денес заплени руски нафтен танкер кај островот Евија во рамки на санкциите на Европската Унија против Русија, соопшти грчкото министерство за поморство.

EPA-EFE

Пегаз, брод со руско знаме, со 19 члена на екипажот, е запленет во близина на крајбрежниот град Каристос на Евија.

„Запленет е во рамки на санкциите на Европската Унија“, наведе службеник на грчкото министерство.

Тој истакна дека е запленет бродот, но не и нафтата која ја пренесувал.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Потписниците на нотарските изјави дека нема да гласаат за измените на Уставот се подложни на промени за материјално благо.

 

повеќе

Здруженост, сплотеност и поврзаност на луѓе, друштва, организации и институции кон една заедничка цел или поради заедничка причина. 

повеќе

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе