Грција врие: илјадници на улиците, факели, солзавец и камења (ФОТО+ВИДЕО)

Грчката полиција употреби синоќа солзавец за да ги разбрка демонстрантите што се собраа пред грчкиот парламент.

EPA-EFE

Демонстрантите се собраа за да го изразат незадоволството од нацрт-законот со кој се ограничуваат јавните демонстрации.

На плоштадот Синтагма можеа да се видат облаци од чад, а како што пренесува Ројтерс, врз полицијата биле фрлени три гасни бомби.

Полицијата одговори со фрлање солзавец.

Освен во Атина протести беа одржани во 40 други грчки градови и во нив учествуваа околу 10.000 луѓе, пренесува Асошиејтед прес.

Една помала група млади лица предизвикала инцидент поради што други демонстранти, пред сѐ оние со деца, се повлекле од протестите.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе