Стапува на сила од утре

Грција воведе нова забрана, во ноќните часови останува отворен само еден граничен премин

Од утре, 7 август, навечер стапува на сила забраната на грчките власти за преминување на сите копнени гранични премини кон Грција од 23:00 до 07:00 часот.

EPA-EFE

Агенцијата БТА известува дека од забраната е изземен само преминот Кулата-Промахон на границата кон Бугарија.

Денес портпаролот на грчката влада Стелиос Пецас ја најави новата рестрикција со објаснување дека е воведена поради зголемениот број новозаразени со коронавирусот.

Грчките власти вчера забранија влез во земјата во текот на ноќните часови преку преминот Какавија на границата со Албанија, но оваа мерка, нешто подоцна, беше воведена за сите копнени премини освен Кулата-Промахон.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во либералните демократии веќе со години се продлабочува политичката поларизација, се намалува довербата во владеењето на правото и, институционално гледано, состојбата општо се распаѓа.

повеќе

Како по ѓаволите успеаја политичарите да го претворат токму Гоце Делчев во повод за поделби и омраза?

повеќе

Независна Македонија не може да се пофали со успешно менаџирање на етничките прашања, а првите „грешки“ се прават во првите денови од независноста.

повеќе