Грција потврди 3 нови случаи на заразени со коронавирус

Грција потврди три нови случаи на заразени со коронавирус, со што вкупниот број на заразени се искачи на седум.

Пациентите се жена во Солун и двајца мажи во Атина, се вели во денешната изјава на грчкото Министерство за здравство.

Жената и еден од мажите се блиски контакти на претходно пријавените потврдени случаи.

Третиот случај, маж во Атина, неодамна патувал во Италија, каде италијанските власти се обидуваат да го контролираат најголемото избувнување во Европа на новиот коронавирус, кој заболе повеќе од 1.100 луѓе низ целата земја и уби 29 лица.

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе