Грција купува три нови француски фрегати

Грција потпиша договор со Франција за купување на три нови фрегати, во време кога Париз се обидува да ја надомести загубата на договорот за продажба на подморници на Австралија.

Фото: ЕПА

Договорот за стратешка одбранбена и безбедносна соработка потпишан од лидерите на двете земји е дел од напорите за зајакнување на европската воена автономија.

Договорот „придонесува за европската безбедност, зајакнување на европската стратешка автономија и суверенитет, а со тоа и на меѓународниот мир и безбедност“, рече францускиот претседател Емануел Макрон на прес-конференција со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис.

„Ова ќе нè поврзува со децении“, рече Мицотакис за новинарите.

Грција ќе плати околу три милијарди евра за три нови фрегати Белхара, изјави извор од грчката влада.

Атина, по договорот, може да купи уште една фрегата.

Оваа година веќе нарача 24 борбени авиони Рафал, со што стана првата европска земја што ги купи овие авиони.

Француските медиуми објавија дека договорот со Грција може да вреди до пет милијарди евра, што ќе ја ублажи загубата на договорот со Австралија.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Продолжува активноста на копачите, крановите и мешалките за цемент додека самите Албанци се протерувани од градот. 

повеќе

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе