Грција ја одби Украина за оружје

Грција соопшти дека повеќе нема да ја снабдува Украина со оружје, пренесува руската телевизија РТ, повикувајќи се на грчкото министерство за одбрана.

EPA-EFE

Според грчкиот министер за одбрана Никос Панајотопулос, испраќањето поголеми количества вооружување на Украина би можело да ја ослаби одбраната на Грција, особено на островите.

Грција претходно ѝ испрати два транспортни авиони со воена помош на Украина.

Во рамки на тие пратки имало и јуришни пушки „калашњиков“, како и ракети за противвоздушен ракетен систем.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе

Иако е важно да бараме решенија за нашата заедничка историја и да се обидеме да ги разликуваме фактите од пропагандата, зарем не е исто така важно да научиме да живееме заедно и покрај нашите различни и силно политизирани гледишта?

повеќе

Нашето општество е социјално неправедно, а социјалната неправда е, и ќе биде погубна.

повеќе