Aтина

Грција ги затвора границите за Србите

Грција од утре во 6 часот наутро ги затвора границите за државјаните на Србија, јавија српски Новости.

Оваа информација за Новости ја потврди министерот за туризам Расим Љајиќ.

Министерот истакна дека по одреденото време никој нема да може да влезе во Грција, но дека туристите кои се веќе таму ќе можат да останат до крајот на своите аранжмани.

Тој смета дека причина за таа одлука е големиот број заразени со коронавирус во Србија.

Претходно во текот на денот се појави веста дека грчкото Министерство за надворешни работи може да донесе одлука за затворање на границата за Србите, а решението потоа и официјално е донесено.

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.

повеќе

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе