Се повика на „семејни причини“

Грчката влада под притисок поради афера за силување малолетници: Портпаролот поднесе оставка

Портпаролот на грчката влада Христор Тарантилис поднесе денес оставка повикувајќи се на „семејни причини“, додека власта е на мета на критики поради афера за силување двајца малолетници.

EPA-EFE

57-годишниот Тарантилис во писмо до премиерот Киријакос Мицотакис наведе дека од семејни причини повеќе не може да биде портпарол на владата, но дека ќе остане пратеник на владејачката конзервативна Нова демократија.

Тарантилис стана портпарол пред помалку од два месеци, на почетокот на јануари за време на козметичката реконструкција на владата, а на тоа место ќе го наследи Аристотелија Пелони, неговата досегашна заменичка.

Десничарската влада е на мета на критики на опозицијата и медиумите кои ја обвинуваат власта дека сака да го прикрие случајот на сменетиот директор на грчкиот Народен театар Димитрис Линјадис, кого го именувала владата.

Тој е во притвор, обвинет за две силувања на малолетници.

Левичарската опозиција и медиумите бараат оставка на министерката за култура Лина Мендони која го именувала Линјадис за директор на театарот.

Во Грција во последните два месеци се зголемува бројот на пријави и истраги на случаи на сексуално малтретирање во областа на спортот и културата.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Западот може да му послужи на остатокот од светот како изложба на ужасни и очигледно неуспешни идеи, меѓу кои се и комунизмот, фашизмот, нацизмот, феминизмот, анархизмот и, во последно време, либерализмот.

повеќе

Како и главниот лик во романот, Доне Совичанов, и Ташко Георгиевски никогаш не потклекна и не побара пусулче од Канцеларијата на нашиот јужен сосед во Скопје за да ја премине границата и да го посети своето родно село во Егејска Македонија.

повеќе

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе