Се повика на „семејни причини“

Грчката влада под притисок поради афера за силување малолетници: Портпаролот поднесе оставка

Портпаролот на грчката влада Христор Тарантилис поднесе денес оставка повикувајќи се на „семејни причини“, додека власта е на мета на критики поради афера за силување двајца малолетници.

EPA-EFE

57-годишниот Тарантилис во писмо до премиерот Киријакос Мицотакис наведе дека од семејни причини повеќе не може да биде портпарол на владата, но дека ќе остане пратеник на владејачката конзервативна Нова демократија.

Тарантилис стана портпарол пред помалку од два месеци, на почетокот на јануари за време на козметичката реконструкција на владата, а на тоа место ќе го наследи Аристотелија Пелони, неговата досегашна заменичка.

Десничарската влада е на мета на критики на опозицијата и медиумите кои ја обвинуваат власта дека сака да го прикрие случајот на сменетиот директор на грчкиот Народен театар Димитрис Линјадис, кого го именувала владата.

Тој е во притвор, обвинет за две силувања на малолетници.

Левичарската опозиција и медиумите бараат оставка на министерката за култура Лина Мендони која го именувала Линјадис за директор на театарот.

Во Грција во последните два месеци се зголемува бројот на пријави и истраги на случаи на сексуално малтретирање во областа на спортот и културата.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Опседнатоста со лесна и брза заработувачка, завидливоста и љубомората кон побогатите, невидената мрзливост комбинирана со желбата за убав и прилично ситуиран живот, од Македонците создаде зомбизирани суштества кои лутаат низ времето и просторот, без патоказ и без изграден вредносен ориентир по кој ќе се водат низ животот.

повеќе

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе