Побара федерална помош

Градоначалникот на Њујорк: Коронавирусот на секои 10 минути носи по еден живот (ВИДЕО)

Бил де Бласио, градоначалникот на Њујорк, предупреди дека за тој град, кој е епицентарот на заразата со коронавирусот во САД, март ќе биде потежок од април, и дека на градот ќе му биде потребна федерална помош.

Во Њујорк досега има 26.697 заразени луѓе, а 450 умреа од коронавирусот. Само два месеци откако вирусот пристигна во САД, бројот на позитивните надмина 100.000, а поради тоа Де Бласио кажа дека е неопходен поголем фокус на здравствениот персонал, бидејќи го нема доволно, што го потврди и фактот дека властите ги повикаа пензионираните здравствени работници да се активираат.

Во борбата против коронавирусот, кој секои 10 минути носи по еден живот во Њујорк, повикани се да се вклучат и студентите по медицина на завршните години, со можност за забрзано издавање дипломи.

Де Бласио истакна дека околу прашањето на федералната поддршка Њујорк „не го зазеде местото што му припаѓа“ и го повтори она што го кажа и пред десетина дена дека им се потребни 15.000 респиратори, што и да мисли за тоа претседателот Донал Трамп.

Трамп соопшти дека во наредните 100 дена ќе се произведат 100.000 респиратори, да има за целата земја која има 320 милиони жители и 104.447 заразени.

Вирусот ги зафати сите сојузни држави на САД на 17 март, а прва беше Вашингтон која првиот случај го пријави на 21 јануари, а последна Западна Вирџинија.

Вашингтон пред седум дена беше првата држава според бројот на позитивно тестираните, а од тогаш приматот го презема Њујорк, со акцент на градот Њујорк. Таа држава е епицентарот со над 40.000 заразени и над 500 мртви. Пред 10 дена во САД имаше околу 10.000 заболени.

„Не се шегуваме со бројката на респиратори“, кажа Де Бласио и потсети на потребата од маски, хируршки ракавици и друга заштитна опрема.

На државата Њујорк ѝ се потребни 30.000 респиратори, а досега доби 4.000. Градската управа се бори и самата да ги набави, по цена од околу 2.500 долари за еден, но поради големата побарувачка доаѓа до наддавање и цените растат.

„Мислам дека најавите дека до Велигден сѐ ќе биде готово се невистинити“, кажа тој, додавајќи дека не сака да дава лажна надеж и дека сите мора да знаат дека „април ќе биде потежок од март, а мај потежок од април“.

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе