75 години подоцна

Градоначалникот на Милано бара Америка да се извини за бомбардирање од 1944 година

Градоначалникот на Милано Џузепе Сала побара извинување од американските власти поради бомбардирање во Втората светска војна во кое загинале 184 деца.

Сала побара извинување по мисата по повод 75 години од масакрот во Горла, наречен по делот од градот во кој се случил нападот, пренесува италијанската агенција АНСА.

„Многу е важно американската влада да се извини бидејќи ние сме спремни да простиме“, кажа Сала, додавајќи дека во таа смисла ќе го формализира барањето и ќе му го предаде на американскиот конзул.

Воздушниот напад се случил на 20 октомври 1944 година, а мета била индустриска зона во околината на Милано. Меѓутоа, во вториот бран екипажите на бомбардерите при враќањето во базата скршнале од предвидениот курс и ги исфрлиле бомбите југоисточно од метата за да ги олеснат леталата.

Една бомба го погодила основното училиште „Фраческо Криспи“, потсетува Асошиејтед прес.

ЕУ, свесна за демократскиот дефицит на земјите од Западниот Балкан (но и останатите, претежно економски проблеми), како да тежнее кон формирање блиски, но и специфични односи со овој регион, без полноправно членство.

повеќе

Нарушени се човековите права и слободи, нема владеење на правото и правосудството, кои треба да бидат основа на процесот.

повеќе

Поентата на глобализмот е максимално економско вмрежување во десетици економски сојузи на секоја држава.

повеќе