Франција

Гори катедралата Нотр Дам во Париз! (ФОТО+ВИДЕО)

Се гледа чадот како се извива од покривот на катедралата Нотр Дам во францускиот главен град, Париз. Емануел Макрон го откажа планираното обраќање до нацијата поради „ужасниот пожар“ во катедралата.

Во славната катедрала Нотр Дам во францускиот главен град избувна пожар, соопшти градската пожарна служба.

На фотографиите и видеата што попладнево кружат на социјалните медиуми се гледаат пламените што се извиваат од готската катедрала, а од покривот се извива чад.

Во тек е голема операција на гасење на пожарот.

Причините за пожарот засега се непознати.

Средновековната катедрала е една од главните атракции на францускиот главен град, а ја посетуваат 12 милиони туристи годишно. Нотр Дам се истакнува со својата големина, древност и архитектонскиот интерес.

Демонизирањето на Исламот и неговото постојано поврзување со тероризмот е загрижувачка појава во светот, а и на Балканот.

повеќе

Последните искричења во меѓународниот поредок ја прават нејасна агендата за евроатлантски интеграции на регионот која претставува неопходен услов за долгорочна стабилност на Западен Балкан.

повеќе

Очигледно во градењето на македонското општество заборавивме да ја промовираме правдата како негова примарна цел.

повеќе