Британија

Големо пукање во Плимут со повеќе мртви. Полицијата ги предупреди луѓето да останат дома (ВИДЕО)

Вечерва во англискиот град Плимут се случи сериозен инцидент, јавуваат британските медиуми.

EPA-EFE

Сведоци изјавиле дека слушнале истрели и виделе загинати.

Плимут хералд јавува дека над градот се видени три хеликоптери на брза помош, а на улиците многу медицински возила и уште повеќе полициски.

Според првичните информации, застрелани се пет лица, но сè уште не се знае дали се убиени или ранети.

Како што дознава Скај њуз, во пукањето се убиени повеќе лица, а убиен е и напаѓач. На Твитер за инцидентот се огласи парламентарниот претставник на лабуристите од тој град, Лук Полард.

„Многу загрижувачки вести доаѓаат од Плимут. Останете дома и слушајте ја полицијата“.

На Твитер се огласи и Џони Мерсел, уште еден парламентарец од Плимут.

„Свесен сум за сериозниот и трагичен инцидент кој се одвива во Плимут. Ги молам сите да ги почитуваат наредбите на полицијата и да не објавуваат гласини или шпекулации по социјалните мрежи“, напиша.

Би-би-си наведува дека полицијата ги замолила граѓаните да останат во своите домови.

На Твитер за инцидентот се огласи и министерката за внатрешни работи Прити Пател.

„Инцидентот е шокантен, моите мисли се со оние погодени од оваа трагедија. Разговарав со директорот на полицијата и му понудив помош. Апелирам до сите да останат мирни, да ги следат советите на полицијата и да им овозможат на итните служби да си ја завршат работата“, напиша Пател.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе