Голем пожар во украински хотел, загинаа 8 лица

Најмалку 8 лица загинаа во пожар што избувна утрово во хотел во украинскиот град Одеса, соопшти украинската служба за вонредни ситуации.

Во соопштението се вели дека 10 лица се спасени во пожарот.

Пријавено е дека пожарот избувнал на вториот кат од хотелот Токио Стар.

65 спасувачи и 13 противпожарни возила се испратени на самото место, а покрената е истрага за утврдување на причината за овој трагичен инцидент.

ЕУ покажа дека не е во состојба да ги исполни ветувањата дадени пред скоро две децении во Солун и одлучи веќе да не се преправа.

повеќе

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе