Голем пожар во пристаништето во Хонг Конг, потонаа 10 брода (ВИДЕО)

Пожар што рано утрово го зафати пристаништето во Хонг Конг предизвика големи штети на вкотвените бродови, па најмалку 10 пловни објекти потонаа пред да пристигнат пожарникарите да го изгаснат пожарот.

Фото: скриншот

Властите во Хонг Конг денес објавија дека најмалку 16 брода се зафатени од пожар, од кои најмалку 10 потонале, истакнувајќи дека никој не е сериозно повреден, објави Ројтерс.

Пожарот избувнал рано утрото околу 2.30 часот по локално време, а на пожарникарите им требале повеќе од шест часа за да го изгаснат.

Одекнувале експлозии на резервоарите за гориво, над пристаништето се надвивал густ чад, покривајќи ги околните згради, според видеото што го прими Ројтерс од властите на Хонг Конг.

Од бродовите се спасени околу 35 лица, објави државниот медиум РТХК повикувајќи се на извори од противпожарната служба.

Легенда под Главна слика

Фото: скриншот

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе