Русија веднаш реагираше

Голем напад на Израел во Сирија, ги ракетираа иранските сили (ВИДЕО)

Израелските власти денес соопштија дека рано наутро извршиле „напади од широки размери“ врз „ирански и сириски терористички цели“, откако одекнаа експлозии околу сирискиот главен град Дамаск, а Русија предупреди дека израелските напади ќе доведат до ескалација на тензиите.

Мети на нападите биле цели на иранските сили Кудс, силите на иранската Исламска револуционерна гарда и сириската војска, напиша на Твитер израелската војска.

Израел возврати за ракетите за кои тврди дека иранските сили во Сирија ги испукале во нивна насока синоќа.

„Сирискиот режим го сметаме за одговорен за акциите кои се случија на сириска територија и ги предупредуваме да не дозволуваат понатамошни акции против Израел“, истакна израелската војска.

„Ќе продолжиме цврсто да дејствуваме против иранските сили во Сирија онолку колку што ќе биде потребно“, се додава.

Сириските противвоздушни системи ги пресретнале „интензивните израелски напади“ и уништиле поголем дел од ракетите користени во нападот, соопштија сириските државни медиуми.

Од шрапнели на израелските ракети што погодиле куќа во градот Саса југозападно од Дамаск загинаа два цивили, соопшти сириската новинска агенција САНА.

Русија ги осуди израелските ракетни напади врз сириска територија соопштувајќи дека тие претставуваат кршење на меѓународното право.

„Нападите врз територијата на суверена држава целосно го кршат меѓународното право“, изјави заменик шефот на руската дипломатија Михаил Богданов.

„Израелските напади ќе доведат до ескалација на тензиите“, заклучи тој.

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе