Франција

Годишнина на протестот „жолти елеци“, полицијата испука солзавец (ФОТО+ВИДЕО)

Париската полиција денес употреби солзавец во северозападниот дел на Париз за да ги растера демонстрантите за време на викендот на првата годишнина од антивладините протести на „жолтите елеци".

Судири меѓу полицијата и демонстрантите избувнаа во близина на Порте де Чамперет додека демонстрантите се подготвуваа да маршираат низ градот кон Гаре де Аустерлиц во јужниот дел на Париз, додека полицијата исто така интервенираше да спречи неколку стотици демонстранти кои имаа намера да ја заземат обиколницата. Париската полиција соопшти дека 24 лица се уапсени.

Протестите на т.н. жолти елеци избувнаа во средината на ноември 2018 година, првично поради цените на горивата и високите трошоци за живот, но се проширија во поголемо движење против претседателот Емануел Макрон и неговиот обид за воведување економски реформи.

Протестите ослабија во последните месеци, од десетици илјади присутни до само неколку илјади, но нивните водачи повикаа на собир оваа сабота за одбележување на првата годишнина.

На својот врв, на крајот на 2018 година, движењето се прошири на 300.000 луѓе.

САД остануваат најмоќната држава во светот, но францускиот претседател Макрон прави сѐ да стане своевиден „пандан“ на претседателот на САД.

повеќе

Сега, кога нашата држава ја предводат анационални лидери, кога супериорната бугарска власт смрди од агресивен национализам, ќе биде тешко да се изгради цврсто пријателство.

повеќе

Иако Буџетот 2020 е популистички, сепак со цврстите ставови за отфрлање на субвенциите за возила и за промена на даночната политика на СДСМ, како и во идејата за понатамошно отворање на Министерството за финансии се наѕира дека Ангеловска знае што прави.

повеќе