Главната научничка на СЗО: Да не се паничи околу појавата на омикрон, прерано е за заклучоци

Главната научничка на Светската здравствена организација (СЗО) Соумја Сваминатан ги повика луѓето да не паничат поради појавата на варијантата омикрон и наведе дека е прерано да се носат заклучоци за новиот сој.

EPA-EFE

Во интервју за Ројтерс, Сваминатан кажа дека е невозможно да се предвиди дали омикрон ќе стане доминантен сој на коронавирусот.

„Треба да бидеме во готовност и да бидеме внимателни, но не и да паничиме бидејќи сме во поинаква ситуација отколку пред една година“, кажа таа.

„Делта сочинува 99 отсто од заразите во светот. Оваа варијанта би можела да биде позаразна за да ја надмине делтата и да стане доминантна во светот. Тоа е можно, но не може да се предвиди“, истакна Сваминатан.

„Мораме да причекаме, се надеваме дека е послаба, но прерано е да носиме заклучоци за сојот во целина“, додаде таа.

Таа најави дека СЗО следната недела ќе свика глобална група експерти за да се одредат приоритетите за истражувањето на омикрон.

На прашањето за потенцијалната потреба за вакцинација со бустер доза против коронавирусот еднаш годишно, наведе дека СЗО е подготвена за сите сценарија.

Речиси 264 милиони луѓе се заразиле со коронавирусот, а 5,48 милиони луѓе починале од појавувањето на вирусот во Кина на крајот на 2019 година, според податоците на Ројтерс.

Стапките на вакцинација се разликуваат од земја до земја, но уверливо се најмали во сиромашните земји.

Голем број научници наведуваат дека ширењето на вирусот може да се сопре ако на сиромашните земји им се обезбеди пристап до вакцините, наместо да им се даваат бустер дози на луѓето во богатите земји.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе