Главната научничка на СЗО: Да не се паничи околу појавата на омикрон, прерано е за заклучоци

Главната научничка на Светската здравствена организација (СЗО) Соумја Сваминатан ги повика луѓето да не паничат поради појавата на варијантата омикрон и наведе дека е прерано да се носат заклучоци за новиот сој.

EPA-EFE

Во интервју за Ројтерс, Сваминатан кажа дека е невозможно да се предвиди дали омикрон ќе стане доминантен сој на коронавирусот.

„Треба да бидеме во готовност и да бидеме внимателни, но не и да паничиме бидејќи сме во поинаква ситуација отколку пред една година“, кажа таа.

„Делта сочинува 99 отсто од заразите во светот. Оваа варијанта би можела да биде позаразна за да ја надмине делтата и да стане доминантна во светот. Тоа е можно, но не може да се предвиди“, истакна Сваминатан.

„Мораме да причекаме, се надеваме дека е послаба, но прерано е да носиме заклучоци за сојот во целина“, додаде таа.

Таа најави дека СЗО следната недела ќе свика глобална група експерти за да се одредат приоритетите за истражувањето на омикрон.

На прашањето за потенцијалната потреба за вакцинација со бустер доза против коронавирусот еднаш годишно, наведе дека СЗО е подготвена за сите сценарија.

Речиси 264 милиони луѓе се заразиле со коронавирусот, а 5,48 милиони луѓе починале од појавувањето на вирусот во Кина на крајот на 2019 година, според податоците на Ројтерс.

Стапките на вакцинација се разликуваат од земја до земја, но уверливо се најмали во сиромашните земји.

Голем број научници наведуваат дека ширењето на вирусот може да се сопре ако на сиромашните земји им се обезбеди пристап до вакцините, наместо да им се даваат бустер дози на луѓето во богатите земји.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе