Ѓукановиќ е загрижен поради вооружувањето на Србија

Претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ изјави на Цетиње, на заедничката конференција за медиуми со македонскиот претседател Стево Пендаровски, дека вооружувањето на земјите во регионот секогаш загрижува.

EPA-EFE

„Дополнителен ризик претставува вооружувањето на Балканот. Генерално тоа нè загрижува, а во овој случај станува збор за продолжена тенденција на вооружување на Србија од земји кои се не само конкуренти, туку и непријатели на членките на НАТО“, кажа Ѓукановиќ.

Пендаровски, од друга страна, кажа дека Македонија е членка на НАТО, но дека нема проценка дека Србија е безбедносна закана.

На изјавата на Ѓукановиќ реагираше министерот за внатрешни работи на Србија Александар Вулин, кој порача дека Црна Гора „не е предмет на воено интересирање на Србија, но дека е предмет на полициско интересирање и на Србија и на Интерпол и на Европол“.

„Ако Србија сака да ѝ наштети на Црна Гора по триесетте години командување на војската од страна на Мило, не би ни требале ни руски, ни кинески системи, би била доволно коњица и тоа полициска, за разбивање немири, воопшто да не го вознемируваме воениот коњички вод“, кажа Вулин.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе

Иако е важно да бараме решенија за нашата заедничка историја и да се обидеме да ги разликуваме фактите од пропагандата, зарем не е исто така важно да научиме да живееме заедно и покрај нашите различни и силно политизирани гледишта?

повеќе

Нашето општество е социјално неправедно, а социјалната неправда е, и ќе биде погубна.

повеќе