Германски министер предупреди: Северен тек 2 е геополитичка грешка

Германскиот министер за стопанство Роберт Хабек изјави дека проектот на гасоводот Северен тек 2 е грешка во геополитичка смисла и предупреди дека, во случај на руска ескалација во Украина, тој ќе биде прекинат.

EPA-EFE

Хабек за неделното издание на германскиот весник Франкфуртер алгемајне цајтунг предупреди дека и Русија, ако влезе во Украина, ќе мора да сноси тешки последици.

„Секоја понатамошна воена агресија не може да помине без остри последици“, кажа тој.

Оценувајќи дека гасоводот од секогаш бил геополитичка грешка, Хабек истакна дека сите европски земји, освен Германија и Австрија, биле против него.

Тој кажа дека на претходната влада се вршел голем притисок да го одобри Северен тек 2, но дека гасоводот сè уште не е пуштен.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе