Германски амбасадор во Кина почина две недели по преземањето на функцијата

Германскиот амбасадор во Кина Јан Хекер почина по нецели две недели откако ја презеде функцијата, соопшти германското Министерство за надворешни работи. Имаше 54 години.

Фото: ЕПА

Хекер, советник за надворешна политика на канцеларката Ангела Меркел, ја презеде функцијата на 24 август, објави амбасадата од кинеската престолнина на социјалната мрежа Вичет. Причината за смртта допрва треба да се потврди.

„Длабоко нè натажи и изненади ненадејната смрт на германскиот амбасадор во Кина“, соопшти германското Министерство за надворешни работи.

„Хекер изгледаше добро и среќно минатиот петок кога беше домаќин на настан посветен на германскиот уметник Јозеф Бојс во својот дом во Пекинг“, рече еден од гостите на настанот.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе