Ставот на Берлин за енергетски бојкот останува ист

Германија одбива да го бојкотира снабдувањето со руски енергенси

Германскиот канцелар Олаф Шолц повторно ги отфрли повиците на бојкот на снабдувањето со руски енергенси по нападот на Русија на Украина.

EPA-EFE

Шолц кажа дека санкциите кои ѝ се воведени на Русија веќе влијаат на нејзината економија и дека тоа со секој ден ќе биде сè подраматично.

Тој додаде дека санкциите се смислени да бидат подносливи за тие што ги воведуваат, и тоа долгорочно, и дека поради тоа ставот на Германија за енергетски бојкот останува непроменет.

Шолц кажа дека Германија работи на диверсификација на снабдувањето со енергија и дека, иако за тоа ќе биде потребно време, тоа на крајот ќе има ист ефект како бојкот.

Европските земји ѝ плаќаат на Русија милиони долари секој ден за фосилни горива. Киев тврди дека оваа трговија ефективно ја финансира војната на Русија против Украина.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе