Германија нема да прима мигранти од полско-белоруската граница

Германија нема да прифаќа мигранти од белоруско-полската граница, изјави во четвртокот министерот за внатрешни работи Хорст Зехофер по средбата со својот полски колега.

Фото: ЕПА

„Ако примиме бегалци, ако попуштиме под притисокот и кажеме ‘да, прифаќаме бегалци во европските земји’, тогаш тоа значи дека ќе ја прифатиме самата основа на оваа перфидна стратегија“, рече Зехофер на прес-конференција во Полска.

Европската унија ја обвинува Белорусија дека намерно создава мигрантска криза носејќи бегалци од Блискиот Исток со авиони до своите граници со Полска и Литванија. Минск ги отфрла тие тврдења.

„Зборуваме за нерегуларни и перфидни миграции организирани од Белорусија со делумна поддршка на Русија“, рече Зехофер.

„Полјаците не ги следат само своите интереси. Тие дејствуваат во интерес на целата Европска унија“, заклучи тој.

Белоруските власти во четвртокот ги расчистија најголемите мигрантски кампови на границата со Полска, по неколкунеделната ескалација на кризата меѓу Европската унија и Белорусија.

Зехофер рече дека е „дезинформација“ известувањето на белоруската новинска агенција Белта дека претседателот Александар Лукашенко ѝ претставил на германската канцеларка Ангела Меркел план за решавање на кризата, во кој ќе биде вклучен услов ЕУ да прифати две илјади мигранти.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе