Германија: Миграцијата проблем во коалициските разговори

Во текот на разговорите за потенцијалните партнери на новата германска коалиција конзервативците на канцеларката Ангела Меркел и партијата на Зелените изнесоа спротивставени ставови за миграцијата.

Христијанско-демократска унија на Ангела Меркел, Слободните демократи и Зелените се обидуваат да одлучат дали ќе започнат формални коалициски преговори оваа недела.

Главна расправа е односот кон проблемот на миграцијата, посебно дали треба да им се дозволи на роднините да им се придружат на луѓето кои добиле заштита, но не и азил.

Луѓето во таква состојба во моментов не можат да ги донесат роднините во Германија, а сојузникот на Меркел Фолкер Каудер рече дека „нема простор за маневрирање“, пренесе Еј-би-си њуз.

Тој рече дека во случај да им се овозможи доаѓањето и на членовите на семејствата, во Германија би влегле околу 300.000 луѓе.

Клаудија Рот од партијата на Зелените изјави дека основно право е да го донесат и своето семејство. Таа ги демантираше тврдењата на Каудер, велејќи дека реалната бројка е помеѓу 50.000 и 70.000 луѓе.

Меѓу најпосетените места во градот сѐ уште на прво место и меѓу главните мотиви поради кои доаѓаат туристите во Крушево е вечното почивалиште на Тоше Проески, спомен куќата изградена во чест на него, Манастирот Св. Преображение и многу други.

повеќе

„Москва се труди да протурка слика за себе како благонаклонет партнер и заштитник на сувереноста и на православното христијанство антитеза на Западот што 'цело време се меша таму кај што не му е местото'.

повеќе

Да можеме Благуна да ја прашаме за нашите јадови околу текстот од Нивици, би ја зачудиле.

повеќе