Германија: маж од Косово осуден за помагање на Исламска држава

Маж од Косово во Германија е обвинет за поддршка на т.н. Исламска држава.

Според федералниот обвинител, тој ѝ испраќал пари на терористичката организација и ширел пропаганда.

Осомничениот, кој е идентификуван како Хасан Б. и е во притвор од јуни, беше осуден на 4 декември во Хамбург, пренесува АП.

Тој, наводно, 11 пати им испратил пари на борците на ИСИС во Сирија во периодот меѓу 2016 и 2017 година, а дополнително е обвинет и за давање пари на граѓанин на Македонија во 2015 година и негово пренесување во Сирија.

Хасан Б., исто така е осомничен дека во 2015 година на Фејсбук отворил профил на член на ИСИС, што помогнал во ширење на пропагандата на ИСИС.

Државниот врв на Србија, вклучително и група лекари кои ја предводат борбата против ширењето на вирусот корона, во најмала рака го игнорираа влошувањето сè додека не заврши гласањето.

повеќе

Како Босна и Херцеговина се справи и се уште се справува со кризата предизвикана од пандемијата? Зошто немавме единствен кризен штаб на ниво на држава? 

повеќе

На 2 јуни во Црна Гора беше прогласен крај на епидемијата. Од првиот бран, земјата излезе со следниот биланс: 324 заразени и 9 починати лица.

повеќе