Хрватска „извисила“

Германија и НАТО потпишаа договор за изградба на европски ПВО систем со десетина други земји

Германија и 13 сојузнички од НАТО потпишаа денес писмо за намера за заеднички развој на противвоздушен систем во категоријата на израелски „ероу-3“ и американски „патриот“, јавува Ројтерс.

EPA-EFE

Вчера, на маргините на состанокот на НАТО во Брисел, германската министерка за одбрана Кристине Ламберт и нејзините колеги потпишале декларација за европската иницијатива „Небесен штит“ (Skyshield).

Церемонијата на потпишување е одржана во седиштето на НАТО во Брисел. Земјите потписнички се Германија, Британија, Словачка, Норвешка, Летонија, Унгарија, Бугарија, Белгија, Шешка, Финска, Литванија, Холандија, Романија и Словенија, наведува британската агенција.

Хрватските медиуми јавуваат дека Хрватска и Естонија сакале да учествуваат, но не се меѓу земјите потписнички.

Проектот би требало да ги пополни постоечките празнини во сегашниот штит за Европа. Дефицит има, во однос на балистичките проектили, но и во одбраната од дронови и крстосувачки проектили.

Германија најави дека „во следните години значително ќе вложува во противвоздушната одбрана во рамки на НАТО“.

Меѓу другото, сега преку европската иницијативна „Европски штит“ заеднички ќе се купуваат нови оружени системи кои заедно ќе покриваат големи подрачја.

Според германскиот канцелар Олаф Шолц иницијативата идната противвоздушна одбрана од самиот почеток ја замислува на таков начин за европските сојузници да можат да бидат вклучени по желба.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе