Германец си ги убил сопругата и трите деца поради лажна ковид-пропусница

Германец си ги убил сопругата и трите деца, а потоа си го одзел животот, оставајќи зад себе порака во која вели дека се плашел дека ќе заврши во затвор поради фалсификување здравствена коронавирус-пропусница, соопштија во вторникот обвинителите, пренесува АФП.

Фото: ЕПА

Сите пет тела биле пронајдени во саботата во семејна куќа недалеку од Берлин, соопшти обвинителството во Бранденбург.

40-годишниот татко во пораката рекол дека на сопругата ѝ обезбедил лажна пропусница за вакцината против коронавирусот.

Меѓутоа, нејзиниот шеф дознал за измамата и планирал да истражи сè, изјавил за АФП портпаролот на обвинителот Гернот Бантлеон.

„Таткото очекуваше дека тој и неговата сопруга ќе бидат затворени и дека нивните деца ќе бидат одземени“, рекол Бантлеон, пренесува германски Локал.

Инспекторите веруваат дека мажот ги убил децата од четири, осум и десет години и сопругата, а потоа си го одзел животот.

Соседите повикале брза помош откако ги виделе безживотните тела во куќата.

Германските власти постојано предупредуваа за ширењето лажни сертификати за вакцинација против коронавирусот, во земјата што е особено тешко погодена од последниот смртоносен бран на коронавирусот во споредба со нејзините соседи.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Земјите треба да бараат начини за градење мостови и унапредување на билатералните економски врски, а не да гледаат во минатото и да му наметнуваат на македонскиот народ поинаков идентитет или историски наратив.

повеќе

Tочната искористеност и капацитет на водните ресурси во државата e невозможно прецизно да се пресмета заради недостиг на континуирани хидролошки мерења и мониторинг на квалитетот на водите.

повеќе

Нам бизнисмените не ни требаат ниту уставни преамбули ниту некакви параграфи за да ги почитуваме Република Бугарија и нејзините граѓани. Ние некого почитуваме доколку прави профит, плаќа даноци и доколку е општествено одговорен.

повеќе