Германците на годишнината од нападот врз СССР: Таа војна е незабележано убиствено варварство (ВИДЕО)

Со положувањето венец на споменикот на паднатите советски војници во Втората светска војна во Германија денес беше одбележана 80-годишнината од нападот на Германија врз Советскиот Сојуз.

EPA-EFE

„Никој не претрпе толку жртви како народите на тогашниот Советски Сојуз. И покрај тоа, овие милиони не се врежани во нашето сеќавање во мера во која тоа го бараат нивното патење и нашата одговорност“, кажа германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер при положувањето венец на споменикот на паднатите борци на СССР во берлинскиот кварт Панков.

Ова е еден од трите споменици на советските жртви и воено и војнички гробишта на кои лежат посмртните остатоци на околу 13.000 војници и офицери кои загинале ослободувајќи го Берлин од нацистите.

Штајнмаер истакна дека германската војна против Советскиот Сојуз е дотогаш незабележано „убиствено варварство“ кое однело милиони жртви.

„Сеќавањето на овој пекол, на непријателството и омаловажувањето на човечките животи им останува обврска на Германците, а на остатокот од светот предупредување. Само оној кој е во состојба да ги чита трагите на минатото и во денешнината може да создава иднина избегнувајќи војна, отфрлајќи диктатури и овозможувајќи мирен соживот“, кажа германскиот претседател.

Според некои проценки, во Втората светска војна во Советскиот Сојуз загинале 27 милиони луѓе, од кои 14 милиони цивили.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

повеќе

„И, ако милееме ние за својата Татковина, ако во нас има барем капка македонска крв, ако во нас останала искра благороден патриотизам, овојпат треба да се впрегнеме, за да понесеме дел од тежината на едно дело и од жестокото величие на една епоха“.

повеќе

(Овој труд беше презентиран на конференцијата „Геноцидот и неговата превенција во дигиталното доба: предизвици на 21 век“, 19- 23 јули, Барселона, Шпанија.)

повеќе