Газпром комплетно ја прекина доставата на гас за ЕУ преку Северен тек

ЕУ рече дека Русија прибегнува кон енергетска уцена, додека Кремљ вели дека прекинот е предизвикан од проблеми со одржувањето и ефектот на западните санкции. 

Фото: ЕПА

Протокот нема да биде обновен според планираното поради дефект на турбината, велат од Газпром.

Рускиот енергетски гигант Газпром денеска објави прекин на испораките на природен гас за ЕУ преку гасоводот Северен тек 1, на неопределен период, поради технички дефекти. Гасоводот требаше да се рестартира на 3 септември по поправките на неговата единствена работна турбина.

Компанијата сооопшти дека добила предупредување од рускиот индустриски регулатор Ростехнадзор за дефект на турбината, односно наводно истекување масло во главната турбина на компресорската станица Портоваја, во близина на Санкт Петербург.

Веста доаѓа само неколку часа откако лидерите на Г7 се согласија да воведат досега невидени ограничувања на цените на руската нафта во обид да го скратат буџетот на Путин додека тој продолжува да води војна во Украина.
Русија е втор најголем извозник на нафта во светот по Саудиска Арабија и најголем светски извозник на природен гас.
 
Европа од Русија увезува околу 40 отсто од својот гас и 30 отсто од својата нафта, а Путин веќе беше обвинет за „енергетска уцена“ со задушување на протокот на природен гас во Германија преку Северен тек.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Ќутејќи - банализирамо. Банализирајќи - нормализирамо. Нормализирајќи - дозвољуемо пред очи да ни се повампируа фашизмот и нацизмот.

повеќе

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе

Треба да се размисли за тоа дека сите предлози и промени кои доаѓаат од Брисел, не можат ефикасно да се применат и во Македонија и да се дејствува во правец на благосостојба на граѓаните, а не само на профитите.

повеќе