Газета експрес: Харадинај по секоја цена го сака местото претседател, инаку Косово оди на избори

Лидерот на Алијансата за иднина на Косово и поранешен премиер Рамуш Харадинај се надева на договор за кандидатура за претседател, во спротивно Косово ќе оди на гласачките места, јавува Газета експрес.

EPA-EFE

Алијансата во август годинава ја најави кандидатурата на лидерот Рамуш Харадинај за претседател на Косово.

Меѓутоа, како што се наведува, средбата која ја имал со актуелниот претседател Хаши  Тачи и лидерот на Демократската партија на Косово Кадри Весељи, на Харадинај не му дала голема сигурност дека би можел да стане претседател.

Поранешниот косовски премиер во интервју за приштинската телевизија Т7 кажа дека е во разговори со партнерите околу тоа прашање.

А ако не се најде решение тој да стане претседател, тогаш Косово, според неговата изјава, ќе излезе на гласање.

Харадинај истакна дека очекува да биде отфрлено обвинението против Тачи и Весељи од страна на Специјалниот суд за злосторствата на УЧК во Хаг.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе

Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета.

повеќе