ФТ: Некои од најголемите европски енергетски компании се подготвуваат да плаќаат за рускиот гас во рубли

Фајненшл тајмс пишува дека некои од најголемите европски увозници на гас се подготвуваат да се согласат со барањето на Владимир Путин да плаќаат за гас во руски рубљи.

Фото: ЕПА

Ваквиот руски потег претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лаен го опиша како „уцена“.

Некои од најголемите европски енергетски компании се подготвуваат да го користат новиот систем за плаќање на рускиот гас, што го бара Кремљ. Критичарите велат дека таквиот потег ќе ги поткопа европските санкции кон Русија, како и единството на Европската унија, и на крајот ќе внесе милијарди во руската економија.

ФТ повикувајќи се на извори запознаени со ситуацијата, пишува дека големите дистрибутери на гас во Германија, Австрија, Унгарија и Словачка планираат да отворат сметки во рубли при Газпромбанк во Швајцарија за да го исполнат барањето на Русија за плаќање на гасот во таа валута.

Групата ги вклучува двата најголеми увозници на руски гас - германската Унипер и австриската ОМВ, наведува Фајненшл тајмс.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе