„Фројдовски“ лапсус: Бајден ги помеша Трамп и Обама (ВИДЕО)

Американскиот претседател Џозеф Бајден, за време на говор вчера, ги помеша поранешните претседатели Барак Обама и Доналд Трамп, како што објасни, во „фројдовски лапсус“.

EPA-EFE

„Уште во 2009 година, за време на таканаречената Голема рецесија, претседателот ме замоли јас да управувам со тој дел, тогашниот претседател Трамп“, им кажа Бајден на присутните во Пенсилванија, пренесува Фокс њуз.

Тој потоа се извини и кажа дека станува збор за „фројдовски лапсус“, а потоа објасни дека Трамп беше последниот претседател кој му бил противкандидат на Обама, додека Бајден беше потпретседател.

Неговата грешка во говорот како и дополнителното објаснување предизвикаа реакции на американската јавност, пред сè на Бајденовите политички противници.

„Мислам дека Џо Бајден најверојатно не знае што е тоа „фројдовски лапсус““, порачаа од кабинетот на републиканскиот сенатор Џош Холи.

Имаше и други коментари на социјалните мрежи кои укажаа дека со оваа изјава Бајден „ги збунил и Трамп и Обама“, како и дека „објаснувањето дека станува збор за фројдовски лапсус значи дека тој има потсвесни чувства кон својот поранешен шеф“.

Бајден најновиот лапсус го направи за време на посета на Пенсилванија, каде вчера во погонот за производство на камиони Мек тракс ги најави напорите на својата влада кои треба да ги охрабрат граѓаните и компаниите да купуваат американски производи.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Под менторство на овој истраен истражувач, научник и педагог, се развивале и се формирале многумина трудбеници и афирматори на македонското културно наследство.

повеќе

Ковидот нема да нѐ победи. Да зборуваме за раст и развој, за подобар и забрзан раст, за паметен и зелен развој.

повеќе

Размислуваме како можеме да ја заштедиме и заштитиме водата, но само додека немаме вода!

повеќе